Κυπελλούχος η Μάντσεστερ Σίτι

Μετά από 35 χρόνια ανομβρίας, η Μάντσεστερ Σίτι πανηγυρίζει την κατάκτηση ενός τίτλου. Με ήρωα και σκόρερ τον Γιάγια Τουρέ στο 74' η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι επικράτησε μπροστά σε 88.000 φιλάθλους, που βρέθηκαν στο επιβλητικό Γουέμπλεϊ, με 1-0 την αξιόμαχη Στόουκ Σίτι και ήταν η νικήτρια του 130ου τελικού του Κυπέλλου Αγγλίας.

Τύχη και Σόρενσεν κράτησαν το μηδέν Παρατάσσοντας ο Μαντσίνι την καλύτερη δυνατή 11άδα η Σίτι έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις της, επιβάλλοντας πολύ γρήγορα τον ρυθμό της. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα καταγράφηκε μόλις στο 5' με τον Σόρενσεν να αρνείται το γκολ στον Τέβεζ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γιάγια Τουρέ να απειλήσει. Ο ιβοριανός στάθηκε όμως άτυχος και το σουτ-κεραυνός, που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ. Με τον δραστήριο Πέναντ η Στόουκ προσπάθησε να αντιδράσει και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μέσω αντεπιθέσεων και στημένων φάσεων, ωστόσο ο Χαρτ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα. Αντίθετα ο Σόρενσεν είχε αρκετή δουλειά και στο 24' χρειάστηκε να πραγματοποιήσει μία εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Μπαλοτέλι για να κρατήσει το μηδέν, αλλά και την βοήθεια της τύχης στο 35' όταν ο Τέβεζ από ευνοϊκή θέση και σχεδόν κενή εστία κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ. Ανέβηκε η Στόουκ, μεγάλη ευκαιρία με Τζόουνς Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε. Η Στόουκ μπήκε δυνατά, έδειξε πιο ανταγωνιστική από το α' 45λεπτο και ήταν αυτή, που ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Σε μία γρήγορη αντεπίθεση οι "Πολίτες" βρέθηκαν σε θέση βολής , αλλά ο Σίλβα, που ήταν ανενόχλητος στην περιοχή στο 55', καθυστέρησε και η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη, Όπως ανεκμετάλλευτη πέρασε και η πρώτη ουσιαστικά μεγάλη ευκαιρία της Στόουκ, καθώς ο Χαρτ σταμάτησε στο 61' τον Τζόουνς, που είχε βρεθεί σε θέση τετ α τετ. Ο Τουρέ έδωσε τη λύση και το Κύπελλο Η ομάδα του Μαντσίνι όμως βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει, με τον Γιάγια Τουρέ να μετατρέπεται στον ήρωα του τελικού. Ο ιβοριανός εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην περιοχή της Στόουκ και με ένα δυνατό αριστερό δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σόρενσεν και άνοιξε το σκορ, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους φίλους της ομάδας. Ο Πούλις έριξε και τον Κάριου για να πιέσει στα τελευταία λεπτά, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει λύση απέναντι στην σκληροτράχηλη άμυνα της Σίτι με αποτέλεσμα οι Πολίτες να είναι οι μεγάλοι θριαμβευτές.